Błąd
  • Szablon wyświetlający jest niedostępny. Skontaktuj się z administratorem witryny.

Co to jest Młoda Politologia?

MŁODA POLITOLOGIA – co to za inicjatywa!

Kieleckie środowisko politologiczne, szczycące się uzyskaniem prawa doktoryzowania przez Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podjęło inicjatywę zorganizowania corocznych Świętokrzyskich Spotkań Naukowych MŁODA POLITOLOGIA począwszy od roku 2009. Tym bardziej, że rok 2009 jest rokiem 40- lecia szkolnictwa wyższego na Ziemi Świętokrzyskiej. Ofertę powyższą skierowaliśmy do całego środowiska politologicznego w kraju, a szczególnie do asystentów i doktorantów w nadziei na ich pozytywny odzew. Nie ukrywamy również faktu, że bylibyśmy wielce usatysfakcjonowani, gdyby młodzi adepci nauk politycznych swoją pierwsza publikację naukową odnotowali w naszych cyklicznych inicjatywach w kulturowej Ojczyźnie języka polskiego, jakim jest region Gór Świętokrzyskich.

Organizując Świętokrzyskie Spotkania Naukowe chcemy przede wszystkim zachęcić młodych adeptów nauk politycznych do przedstawienia pierwszych swoich wyników badań naukowych. Jednocześnie chcieliśmy im otworzyć szansę na publikację naukową, która w ich przyszłym zawodzie politologa zajmie ważne miejsce w dorobku naukowym, choćby z tego powodu, że będzie to ich pierwsza publikacja naukowa.

Nie ukrywamy, że organizując powyższą konferencję skorzystaliśmy z doświadczeń Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mateja Bela w Banskiej Bystrzycy( Republika Słowacji), którego przedstawiciele również czynnie włączyli się do jej organizacji, przekazując nam swoje wieloletnie doświadczenia. Naukowcy z Uniwersytetu Mateja Bela podobne konferencje organizują od roku 2004 pod nazwą INTERPOLIS a zakres problematyki konferencyjnej stale ulega poszerzeniu. Dziękujemy im za życzliwe rady i wskazówki i mamy nadzieję, że ta współpraca nadal będzie kontynuowana.

W pierwszych Świętokrzyskich Spotkaniach Naukowych MŁODA POLITOLOGIA wzięli udział młodzi politolodzy z Bańskiej Bystrzycy, Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Poznania, Częstochowy, Lublina, Rzeszowa i Słupska oraz Kielc, którzy zaprezentowali dość szerokie spektrum swoich zainteresowań naukowych. Przygotowane referaty i komunikaty naukowe okazały się różnorodne i ciekawe ze względów merytorycznych. Nie zabrakło referatów dotyczących problematyki międzynarodowej, regionalnej, myśli politycznej, funkcjonowania samorządów i organizacji pozarządowych czy tez działalności sektora bankowego. Prezentowane opracowania naukowe dotyczyły różnych aspektów transformacji i funkcjonowania młodych demokracji w ich dynamicznym ujęciu.

Do tradycji konferencji naukowych, organizowanych na Wydziale Administracji i Zarządzania UJK należy m.in. to, że czynny udział w nich biorą studenckie koła naukowe. Studenci Instytutu Nauk Politycznych UJK prezentują swoje komunikaty naukowe, które publikujemy jako integralny dorobek Świętokrzyskich Spotkań Naukowych MŁODA POLITOLOGIA.

Każde kolejne spotkania MŁODEJ POLITOLOGII mają swoje tematy przewodnie. Tematem głównym w 2009 roku były problemy transformacji ustrojowej; w 2010 roku – organizacje pozarządowe; w 2011 roku – Quo vadis europejska demokracjo? w październiku 2011 roku będą problemy współczesnej Europy i Polski.

Organizatorzy MŁODEJ POLITOLOGII przekazali do wiadomości środowiska politologicznego dorobek Świętokrzyskich Spotkań w postaci publikacji zwartych. Zwracamy się z prośbą o nadsyłanie uwag i propozycji, które postaramy się wykorzystać przy okazji kolejnych edycji naszej inicjatywy naukowej.